Nechemická údržba miest a obcí
Pesticídy ničia nielen „škodcov“ ale aj užitočné organizmy a ohrozujú zdravie nás ľudí, dospelých a predovšetkým detí. Znepokojujúce je aj to, že za posledných 10 rokov sa zvýšilo používanie insekticídov v Európe viac ako na dvojnásobok. Všetkých 10 najpoužívanejších pesticídov v EÚ je podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) klasifikovaných ako nebezpečné.
V mestách a obciach, na verejných priestranstvách, ale aj v našich záhradách sa môžeme pri odburiňovaní, ale aj pri iných úkonoch údržby zelene či námestí „smelo“ vyhnúť používaniu pesticídov. Ako na to? Viac v príručke Nechemická údržba miest a obcí.
Stiahnite si príručku zadarmo ako pdf: Prirucka_pesticidy
Ako pripraviť akčný plán zelenej infraštruktúry so zohľadnením nových výziev
Nová príručka pre samosprávy „Ako pripraviť akčný plán zelenej infraštruktúry so zohľadnením nových výziev“ má ambíciu slúžiť ako pomôcka pri vypracovaní dokumentu pre správu a rozvoj prírodných prvkov a plôch zelene aj so zohľadnením výziev zmeny klímy a straty biodiverzity.
Stiahnite si príručku zadarmo ako pdf: Akcny-plan_zelena-infrastruktura_web
Príroda v meste – nový pohľad na tvorbu a údržbu zelene a záhrad
Živica spolu s autorkou Ing. Zuzanou Hudekovou PhD. z REC Bratislava vydala novú príručku „Príroda v meste – nový pohľad na tvorbu a údržbu zelene a záhrad“ s podtitulom „Príručka nielen pre samosprávy“
Príručka je už druhou v poradí, ktorá sa venuje prírode blízkej údržbe zelene a podpore biodiverzity v mestách. Veríme, že inšpiruje ďalšie samosprávy aj jednotlivcov okrem iného k vytváraniu divočiny a zákazu používania pesticídov v mestách.
Mestá sú v dnešnom svete útočiskom pre mnohé druhy, ktoré majú problém prežiť v intenzívne obrábanej poľnohospodárskej krajine.
Správna starostlivosť o zeleň a vegetáciu v mestách im pomáha prežiť a spätne sa šíriť naspäť do krajiny okolo miest.
Príručka vznikla v rámci projektu Mestské včely – mestá pre opeľovače, ktorý sa realizuje v úzkej spolupráci s odborníkmi z Technickej univerzity vo Zvolene.
Stiahnite si našu príručku zadarmo ako pdf: Príroda_v_meste_príručka
Zelená infraštruktúra – príručka nielen pre samosprávy
Napriek tomu, že pojem „zelená infraštruktúra“ sa používa vo viacerých politických dokumentoch a stratégiách Európskej komisie zaoberajúcich sa ochranou biodiverzity, adaptáciou na zmenu klímy, ochranou vodných zdrojov a prevenciou pred povodňami, na Slovensku ide stále o pomerne nový pojem. Dôvodom môže byť nielen terminologická novosť a nejednoznačnosť, ale aj chýbajúca metodika, ktorá by presne zadefinovala koncepciu zelenej infraštruktúry.
Príručka Zelená infraštruktúra by mala napomôcť nielen samosprávam, ale aj zainteresovanej verejnosti lepšie sa oboznámiť s touto problematikou a tak napomôcť uvedeniu konceptu zelenej infraštruktúry do každodennej praxe.
V stanovisku Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Zelenej infraštruktúre sa totiž konštatuje, že rozhodujúcu zodpovednosť za projekty zelenej infraštruktúry nesú jednotlivé členské štáty EÚ, a to osobitne orgány, ktoré majú v zodpovednosti regionálne a miestne plánovanie.
Stiahnite si pdf príručky zdarma: Zelena infrastruktura_A5
Here you can download in English: Green Infrastructure_A5_EN_upr3
Prírode blízka údržba mestskej zelene
Príručka vo svojich 7 kapitolách ponúka návod na výsadbu mestskej zelene s ohľadom na zachovanie a podporu biodiverzity, ekonomické a ekologické hospodárenie so zrážkovou vodou na území mesta, prírode blízku údržbu zelene s dôrazom na logické, ekonomické a environmentálne vhodné postupy.
Vydané v spolupráci s CEEV Živica v rámci projektu Mestské včely.
Príručku si môžete zadarmo stiahnuť tu: prirucka.pdf
Ekoindex – stanovenie regulatívu pre metodiku spracovania ÚPD so zameraním na zadržiavanie dažďových vôd v urbanizovanom prostredí
Spracované pre Inštitút urbanizmu a územného plánovania URBION.
Stiahnite tu: ekoindex.pdf
Prírode blízke vegetačné štruktúry v mestách a ich manažment
Odborný článok v magazíne Životné prostredie – Revue pre teóriu a starostlivosť o životné prostredie 1/2018
Stiahnite si tu: zivotneprostredie_1_2018